College

Welcome to the article Newhard Company assigns overhead costs to jobs based on 125 of direct labor cost The job cost sheet for Job 313 includes 10 000 in. On this page, you will learn the essential and logical steps to better understand the topic being discussed. We hope the information provided helps you gain valuable insights and is easy to follow. Let’s begin the discussion!

Newhard Company assigns overhead costs to jobs based on 125% of direct labor cost. The job cost sheet for Job 313 includes $10,000 in direct materials cost and $12,000 in direct labor cost. A total of 1,000 units were produced in Job 313.

Required:

a. What is the total manufacturing cost assigned to Job 313?

b. What is the unit product cost for Job 313?

a. Total manufacturing cost: _____

b. Unit product cost: _____

Answer :

Answer:

a. Total manufacturing cost is $37,000

b. Unit product cost is $37 per unit

Explanation:

The total manufacturing cost is the sum of the direct and indirect costs. The indirect costs are also known as overheads.

Given that the job cost sheet for Job 313 includes $10,000 in direct materials cost and $12,000 in direct labor cost,

Total direct cost = $10,000 + $12,000

= $22,000

Also given that the Company assigns overhead cost to Jobs on the basis of 125% of direct labor cost

Total overheads = 125% * $12,000

= $15,000

Hence total manufacturing cost

= $22,000 + $15,000

= $37,000

Given that 1,000 units were produced,

Unit cost = $37,000/1000

= $37 per unit

Thank you for reading the article Newhard Company assigns overhead costs to jobs based on 125 of direct labor cost The job cost sheet for Job 313 includes 10 000 in. We hope the information provided is useful and helps you understand this topic better. Feel free to explore more helpful content on our website!

Rewritten by : Brahmana

Answer:

a. Total manufacturing cost $37,000

b. Unit product cost $37

Explanation:

Total Cost = Sum of all manufacturing costs

Total manufacturing cost -

direct materials $10,000

direct labor $12,000

overhead ($12,000×125%) $15,000

Total $37,000

Unit Product Cost = Total Cost / Number of Units

= $37,000/ 1,000 units

= $37