High School

Welcome to the article A shop sells pens and notebooks The cost of a pen is tex p tex cents and the cost of a notebook is tex n. On this page, you will learn the essential and logical steps to better understand the topic being discussed. We hope the information provided helps you gain valuable insights and is easy to follow. Let’s begin the discussion!

A shop sells pens and notebooks. The cost of a pen is [tex]p[/tex] cents, and the cost of a notebook is [tex]n[/tex] cents.

(a) On Monday, the shop sells 5 pens and 4 notebooks for 450 cents.
Complete the equation:
[tex]5p + 4n = 450[/tex]

(b) On Tuesday, the shop sells 10 pens and 3 notebooks for 525 cents.
Write this information as an equation:
[tex]10p + 3n = 525[/tex]

(c) Solve your two equations to find the cost of a pen and the cost of a notebook.
You must show all your work.

Answer :

Answer: n = 75; p = 30

Explanation: (a) 5p + 4n = 450 where p is for pen and n is for notebook.

(b) 10p + 3n = 525

We can use the elimination method to solve these two equations.

1. Multiply the first equation by 2 so that 10p will cancel out:

2(5p + 4n = 450)

- 10p + 3p = 525

10p + 8n = 900

- 10 p + 3n = 525

5n = 375

2. Divide by 5 to get n alone: n = 75

3. Plug 75 into the first equation: 5p + 4(75) = 450

5p + 300 = 450

4. Subtract 300 from 450: 5p = 150

5. Divide by 5 to get p alone: p = 30

We can test if this is correct by plugging our answers into the second equation:

10(30) + 3(75) = 525

300 + 225 = 525

525 = 525

This is a true statement, which means that our answers are correct.

Thank you for reading the article A shop sells pens and notebooks The cost of a pen is tex p tex cents and the cost of a notebook is tex n. We hope the information provided is useful and helps you understand this topic better. Feel free to explore more helpful content on our website!

Rewritten by : Brahmana