Welcome to the article Newhard Company assigns overhead cost to jobs on the basis of 115 of direct labor cost The job cost sheet for Job 313 includes 24. On this page, you will learn the essential and logical steps to better understand the topic being discussed. We hope the information provided helps you gain valuable insights and is easy to follow. Let’s begin the discussion!
Answer :
Final answer:
The total manufacturing cost assigned to Job 313 is $36,200. The unit product cost for Job 313 is $24.13 per unit.
Explanation:
To calculate the total manufacturing cost assigned to Job 313, we need to find 115% of the direct labor cost. The direct labor cost for Job 313 is $10,300, so 115% of that is $11,845. We add this to the direct materials cost of $24,355 to get a total manufacturing cost of $36,200.
To find the unit product cost for Job 313, we divide the total manufacturing cost by the number of units produced. In this case, it would be $36,200 / 1,500 = $24.13 per unit.
Learn more about Job costing here:
https://brainly.com/question/34938833
#SPJ11
Thank you for reading the article Newhard Company assigns overhead cost to jobs on the basis of 115 of direct labor cost The job cost sheet for Job 313 includes 24. We hope the information provided is useful and helps you understand this topic better. Feel free to explore more helpful content on our website!
- What is the perimeter of the figure 32 0cm 51 0cm 19 0cm 63 0cm.
- The sign shows when a lift is safe to use the total mass of people should be 480 kg or less Fred and some other.
- The sign shows when a lift is safe to use the total mass of people should be 480 kg or less Fred and some other
Rewritten by : Brahmana