High School

Welcome to the article Newhard Company assigns overhead cost to jobs on the basis of 111 of direct labor cost The job cost sheet for Job 313 includes 28. On this page, you will learn the essential and logical steps to better understand the topic being discussed. We hope the information provided helps you gain valuable insights and is easy to follow. Let’s begin the discussion!

Newhard Company assigns overhead cost to jobs on the basis of 111% of direct labor cost. The job cost sheet for Job 313 includes $28,834 in direct materials cost and $10,600 in direct labor cost. A total of 1,600 units were produced in Job 313.

Required:

a. What is the total manufacturing cost assigned to Job 313?
b. What is the unit product cost for Job 313?

Answer :

Overhead cost = 111% of Direct labor cost= 111% * $10,600= $11,766Total manufacturing cost assigned to Job 313 = Direct materials cost + Direct labor cost + Overhead cost= $28,834 + $10,600 + $11,766= $51,200b. Calculation of unit product cost for Job 313:

Unit product cost for Job 313 = Total manufacturing cost assigned to Job 313 / Number of units produced in Job 313= $51,200 / 1,600 units= $32 per unit . Therefore, the total manufacturing cost assigned to Job 313 is $51,200 and the unit product cost for Job 313 is $32 per unit.

To know more about labor visit:

https://brainly.com/question/984683

#SPJ11

Thank you for reading the article Newhard Company assigns overhead cost to jobs on the basis of 111 of direct labor cost The job cost sheet for Job 313 includes 28. We hope the information provided is useful and helps you understand this topic better. Feel free to explore more helpful content on our website!

Rewritten by : Brahmana